Párkapcsolati Mediáció
A mediáció során a mediátor segítséget nyújt a hozzá forduló feleknek a konfliktusuk kezelésében. A mediátor egy semleges közvetítő, aki a pár vitájában pártatlanul segít eligazodni, anélkül hogy a hibást keresné, vagy maga döntené el a vitát.
A mediátor célja elsősorban a kommunikációs elakadások feltérképezése és ezen akadályok felszámolása. Segít továbbá a feleknek a tárgyalási stratégiák kialakításában. Mindig a felek jelenlegi igényeire és szükségleteire fókuszál, melyek mentén kialakítható a kapcsolat jövőbeli működése.
A mediátor támogatja a klienseket abban, hogy képesek legyenek érzelmeiket, és ezáltal igényeiket és szükségleteiket megfogalmazni, az áhított kölcsönös megértés kialakítása érdekében.
A párkapcsolati / házassági mediációban;
- „a felek képessé válnak meghallani a másik igényeit, és saját szükségleteiket is képesek megértetni a másikkal.
- a felek kimozdulnak pozíciójukból és bejárnak valamiféle utat, amelynek köszönhetően nem csak a konfliktus dinamikája változik meg, de az egymás illetve a probléma iránti viszonyulásuk is. Elképzelhető, hogy egy konfliktust nem lehet véglegesen megoldani, viszont ha a felek megértik egymás érzelmeit, motivációt és szándékait, az indulatok csökkenhetnek, és megszűnhet a tehetetlenség érzése.
A folyamat sikerét a felek hozzáállása és elkötelezettsége is nagyban befolyásolja.”
Források:
Kelly, B. Joan: Conflict Resolution Quarterly: Mediation and psychotherapy: Distinguishing the differences. (Abstract) Volume 1983, Issue 1, September 1983
Bacsó Flóra: A párkapcsolati mediáció lehetőségei (2013)
Kertész, Tibor: Mediáció a gyakorlatban. Bíbor Kiadó, Miskolc, 2010.